Obrzeża meblowe to jeden z materiałów, który na co dzień wykorzystywany jest do produkcji mebli. Przede wszystkim ich zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie płyt meblowym przed zniszczeniem, tym przed negatywnym działaniem wilgoci. Ponadto są bardzo ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśla estetykę i styl danego projektu. Obrzeża powstają z naturalnego forniru drzewnego lub ze sztucznych, syntetycznych materiałów. Ze względu na swoją specyfikę, obrzeża meblowa ulegają intensywnej eksploatacji i zniszczeniu, dlatego ich regularna wymiana może pomóc nam w wydłużeniu żywotności mebli oraz zachowaniu ich unikalnej estetyki.
Ten element mebla możecie swobodnie wymienić we własnym zakresie, w ramach domowej renowacji mebli lub zmiany ich wyglądu. Na rynku wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje obrzeży meblowych. Niektóre z nich mogą posiadać już dedykowaną warstwę kleju, dzięki czemu montaż może być prostszy. Taki wariant dostępny jest przede wszystkim w przypadku syntetycznych laminatów. Alternatywą są forniry drzewne lub taśmy PCV, do których montażu niezbędny jest dodatkowy klej kontaktowy. Od wyboru danego materiału, zależy sposób jego wykorzystania w praktyce.
Jak korzystać z obrzeży meblowych?
Jeżeli kupicie obrzeża z warstwą kleju, to ich montaż może być nieco prostszy. Wówczas wystarczy przyłożyć obrzeża do krawędzi płyty meblowej, a następnie kawałek po kawałku rozgrzewać je i dociskać do płyty. Klej wiążący uaktywnia się przy dużej temperaturze, a do tego zabiegu można wykorzystać profesjonalną opalarkę lub zwykłe, domowe żelazko. Gdy tylko poczujecie, że klej zaczyna pracować, dociśnijcie obrzeża do płyty ciężkim przedmiotem i zostawcie to na jakiś czas. Przed przystąpieniem do aplikacji, niezbędne jest dokładne oczyszczenie krawędzi płyty meblowej. Nadmiar obrzeży można uciąć nożem lub nożycami.
Trochę innej aplikacji wymagają obrzeża bez kleju. Na samym początku musicie zmierzyć długość krawędzi płyty, a następnie dociąć obrzeża z zachowaniem odpowiedniego zapasu. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie krawędzi, na której będziecie pracowali. Klej kontaktowy nakłada się na płytę meblową oraz na obrzeża i w tym wypadku warto zapoznać się z instrukcją obsługi danego preparatu. Gdy klej zaczyna pracować, przykłada się obrzeża do płyty i rozciąga, aby pozbyć się nierówności i grudek. Do takiej aplikacji często wykorzystuje się gumowy młotek, którym uderza się fragment po fragmencie obrzeży. Po skutecznym montażu, możecie cieszyć się odświeżonymi meblami lub pracować przy produkcji nowych modeli na bazie estetycznie zabezpieczonych płyt.
Najnowsze komentarze