Właściwie zaprojektowane biuro powinno być funkcjonalne, ale również reprezentacyjne. Aranżacja biura powinna uwzględniać różne elementy, z których część zależy od charakteru firmy.

W biurze zapewnione powinny być odpowiednie warunki do pracy. Kiedy załoga ściśle ze sobą współpracuje w ramach zespołów, to najlepsze będą kilmuosobowe pokoje. Tzw. open space sprawdzi się tam, gdzie wiele osób wykonuje tę samą, niekoniecznie wymagająca najwyższego skupienia pracę. Inne jeszcze firmy potrzebują osobnej przestrzeni do przyjmowania klientów i osobnej do wykonywania pracy której z zewnątrz nie widać.

 

Elementy, które powinna uwzględniać aranżacja biura, to sala konferencyjna – prędzej czy później przyda się na zebranie lub szkolenie – osobna kuchnia z częścią socjalną, aby pracownicy nie przynosili intensywnie pachnące jedzenia do swoich biurek. Coraz więcej biur uwzględnia też strefy rekreacyjne, bądź to z ping-pongiem lub konsolami do gry, bądź ok prostu miejsca, gdzie można się wyciszyć w ramach przerwy.
Czasem zamknięte pokoje zastępowane są przez rozdzielone częściowymo przepierzeniami strefy. Idealnie zaprojektowane biuro to także spójna kolorystyka i meble dopasowane do potrzeb.