Wybór stołu kuchennego do wymarzonego domu lub mieszkania to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. Należy się zastanowić nad tym, jaki ma mieć kształt, ile osób ma się przy nim mieścić, czy ma posiadać funkcję rozsuwania blatu. Dopiero po wybraniu tych podstawowych parametrów czas zastanowić się nad materiałem, z którego ma być wykonany, oraz stylem, który ma reprezentować. Warto dokonać od razu dobrego wyboru – takiego na długie lata!

Jaki kształt i rozmiar stołu wybrać?

Jeśli możesz sobie pozwolić na umieszczenie w kuchni wielkiego, solidnego blatu, zrób to, a nie będziesz żałować – nawet jeśli w domu jest niewielu domowników. Szeroki blat stołu przydaje się zawsze, gdy trzeba ułożyć duże puzzle, pograć w gry planszowe lub zrealizować jakiś ważny projekt – wtedy świetnie zastępuje on biurko. W przypadku mniejszego mieszkania warto wybrać stół z rozsuwanym blatem i dostawiać do niego dodatkowe krzesła. To świetne rozwiązanie na wszelkie uroczystości rodzinne. Jeśli chodzi o kształt stołu, to każdy gospodarz ma swoje preferencje i to nimi należy się kierować. Styl kuchni lub jadalni także ma spore znaczenie, gdyż w niektórych wnętrzach bardziej pasują kształty kanciaste, a w innych obłe. Warto pamiętać, że w domach, gdzie są małe dzieci, najlepiej sprawdzą się stoły solidne, wykonane z drewna, pozbawione ostrych krawędzi. Takie stoły są też bardzo odporne na zniszczenia mechaniczne i zarysowanie, co w takich sytuacjach warto brać pod uwagę.

Drewno, szkło czy płyta meblowa?

Drewniane stoły mają swój klimat, ale są kosztowne i nie każdy może sobie na nie pozwolić. W takiej sytuacji warto zastąpić je stołem z płyty meblowej o wzmocnionym blacie, pięknym kolorze i ciekawym wzorze. W eleganckich, nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzają się stoły ze szklanym blatem, na drewnianym lub metalowym stelażu. Ich blaty wykonuje się z grubego hartowanego szkła, przez co są odporne na zarysowania i stłuczenia. Stół kuchenny do Twojej kuchni powinien przede wszystkim reprezentować styl pomieszczenia i pozwalać na wygodne zasiadanie przy nim wszystkich domowników i swobodne użytkowanie.